0
Your Cart

Dlaczego świece się tunelują?

Data publikacji: 09.10.2022 Autor: Kocie Sprawy

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Dlaczego świece tunelują?
  • Jak naprawić tunelującą się świecę?
  • Dlaczego świece sojowe tunelują rzadziej?

Świeca się tuneluje – 3 najczęstsze powody

Najczęstszym powodem, dla którego świece się tunelują jest nieprawidłowe topienie się wosku. Jeśli wosk nie upłynnia się w odpowiednim tempie, to wokół knota powstanie dziura ograniczająca rozchodzenie się ciepła po całej powierzchni, doprowadzając tym samym do zjawiska tunelowania.

Może się to zdarzyć, jeśli temperatura jest zbyt niska lub jeśli knot jest zbyt duży i spala się zbyt szybko. Wosk nie ma wtedy czasu na roztopienie się na całej powierzchni, odcinając tym samym warstwę przy ściankach od ciepła i pogłębiając tym samym zjawisko tunelowania.

Wreszcie, tunelowanie może być również spowodowane przeciągami. Jeśli w pomieszczeniu jest przeciąg, może on zakłócić płomień i spowodować nierównomierne topnienie wosku. Aby uniknąć tunelowania, należy upewnić się, że wosk topi się do ścianek, knot ma właściwy rozmiar i w pomieszczeniu nie ma przeciągów.

Jak naprawić tunelowanie świecy?

Tunelowanie występuje, gdy ciepło z płomienia topi wosk wokół knota, powodując jego ściekanie po bokach świecy. Może to pozostawić dużą pulę wosku na dnie świecy, co utrudnia ponowne zapalenie. Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby naprawić nieprawidłowo roztopioną świecę.

  • Po pierwsze, podgrzej wosk wokół knota za pomocą suszarki do włosów lub pistoletu do podgrzewania.
  • Następnie wlej trochę roztopionego wosku do basenu na dole świecy.
  • Na koniec pozwól, aby świeca całkowicie zastygła przed ponownym zapaleniem. Dzięki tym prostym czynnościom możesz cieszyć się swoimi świecami znacznie dłużej.

Czy świece sojowe tunelują?

Jeśli obawiasz się, że Twoje świece sojowe mogą się tunelować, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Świece sojowe są wykonane z wosku o niższej temperaturze topnienia niż parafinowe, co sprawia, że potrzebują mniej ciepła do stopienia.

Często są też wyposażone w wiele knotów, co pomaga im palić się równomiernie i zapobiega tunelowaniu, szczególnie przy pierwszych odpaleniach. Ponadto, świece sojowe są zazwyczaj wykonane ręcznie z materiałów wyższej jakości niż świece parafinowe popularnych marek, co dodatkowo obniża ryzyko wad produkcyjnych i późniejszego nieprawidłowego spalania i powstawania dziur / basenów.

Wybierając świece sojowe, warto szukać takich, które są wykonane z wysokiej jakości wosku z przynajmniej dwoma solidnymi knotami. To pomoże uniknąć tunelowania i zagwarantuje prawidłowe topienie.

Nasze świece wykonane są ręcznie z wykorzystaniem dwóch drewnianych knotów, które pomagają równomiernie rozprowadzić ciepło i zapobiegają gromadzeniu się wosku na obrzeżach świecy. Dzięki temu możesz być pewna, że Twoja świeca będzie się palić równomiernie i powoli, zapewniając Ci dłuższe i przyjemniejsze doznania.