0
Twój koszyk

Jak palić świece sojowe?

Autor: Kocie Sprawy, Data publikacji: 24.09.2022, Aktualizacja: 12.06.2023

Choć można by pomyśleć, że świece sojowe handmade nie wymagają instrukcji obsługi, to jest kilka zasad, których po prostu trzeba przestrzegać, aby nie zniszczyć zakupionej świecy i cieszyć się zapachem od początku do końca knota. Zobaczcie czego unikać, aby zagwarantować idealne palenie świecy.

4 zasady prawidłowego palenia świecy sojowej

Przycinanie knotów przed paleniem świecy

1. Pamiętaj o tym, aby przed każdym zapaleniem świecy przyciąć drewniany knot do długości około 3-4 milimetrów (jest to wysokość minimalnie krótsza niż ta rekomendowana dla świec z knotem bawełnianym). Gdy po paleniu cały knot jest czarny, po prostu odkrusz zwęgloną część.

2. Każde zapalenie świecy sojowej z drewnianym knotem powinno trwać dopóki wosk nie rozpuści się na całej powierzchni świecy, aż do ścianek. Pozwoli to zapobiec zjawisku tunelowania, czyli pozostawania wosku na ściankach naczyniach.

Zdjęcie stopionego wosku po prawidłowym paleniu świecy
Wosk sojowy wykorzystywany w świecach zapachowych

3. Świecę należy wygasić, odcinając dostęp powietrza (nigdy nie gaś knota zdmuchując płomień). Najprostszym sposobem jest zakrycie płomienia. Polecamy tutaj profesjonalne wygaszacze do świec, ewentualnie pokrywkę dołączoną do świecy.

4. Podczas palenia, świeca z drewnianym knotem nagrzewa się również od dołu. W celu ochrony delikatnych powierzchni zalecamy postawienie świecy na podstawce. W przypadku Kocich Spraw rolę tę doskonale spełni załączona przykrywka 🙂.

Prawidłowe palenie świecy sojowej

Najczęstsze wady wynikające z nieprawidłowego palenia świecy

1. Tunelowanie – świeca nie spala się prawidłowo, a część wosku nie roztapia się i pozostaje na ściankach, tworząc w ten sposób dziurę i skracając czas palenia.
2. Gaśnięcie świecy – zbyt mocne przycięcie knotów może spowodować, że będą one za krótkie i podczas palenia zostaną zalane roztopionym woskiem i zgaszone.
3. Niestabilny / wysoki płomień – pominięcie przycinania knotów do zalecanej wysokości sprawi, że płomień świecy będzie duży i niestabilny. To z kolei wpływa nie tylko na samo spalanie się świec, ale również bezpieczeństwo użytkowników.
4. Zanieczyszczenie świecy – nieprawidłowo przycięte knoty mogą spowodować pokruszenie i zabrudzenie świecy zwęglonym knotem lub jego fragmentami. Należy zwrócić uwagę na to, aby przed zapaleniem, skrócić knoty do zalecanej wartości i usunąć wszelkie pyłki, paprochy i inne zanieczyszczenia leżące na zastygniętym wosku.

Masz pytania odnośnie palenia świecy?

Napisz do nas na kontakt@kocie-sprawy.pl!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *